خاک

خاک‌ها مخلوطی از مواد معدنی و آلی هستند که از تجزیه و تخریب سنگ‌ها در نتیجهٔ هوازدگی بوجود می‌آیند که البته نوع و ترکیب خاک‌ها در مناطق مختلف بر حسب شرایط ناحیه فرق می‌کند. مقدار آبی که خاک‌ها می‌توانند بخود جذب کنند، از نظر کشاورزی و همچنین در کارخانه‌های راه‌سازی و ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است که البته این مقدار در درجهٔ اول بستگی به اندازه دانه‌های خاک دارد.

خاک از اجزای مهم منابع پایه می باشد که به عنوان بستر اصلی کشت گیاه  و نیز محیطی منحصر به فرد برای انواع حیات محسوب می شود. حفظ و احیا و بهره برداری مناسب از خاک های کشور به منظور تولید مواد غذایی و حفظ محیط زیست را می توان به عنوان اصلی ترین وظیفه و تکلیف برای استمرار دامه حیاط چه در حال حاضر و چه برای نسل های آتی کشور دانست زیرا رفتار یک سویه  بشر با طبیعت (از جمله خاک ) باعث شده تا این منبع اصلی تولید با تهدید جدی مواجه گردد فلذا بر ماست که در حفظ  و احیا و رفع کاهش این تهدیدات بکوشیم  در صورت نابودی خاک و با فرض حذف از عناصر زیستی جوامع بشری، کشورها و حتی کره خاکی چیزی برای عرضه و یا معلولی برای ادامه حیات نخواهند داشت و این یعنی تمام صنعت‌ها و در گستره عمیق‌تر انسان‌ها به خاک بستگی دارند و مدیریت صحیح آن موجب خودکفایی کشورها خواهد بود.

با توجه به نقش و اهمیت خاک در بسیاری از زیربناهای حیاتی زمین و نهایتا زیربنای تولیدی هر منطقه,یکی از بخش های آزمایشگاه دی تجهیز آزما به آزمایشات خاک تخصیص داده شده است.

 


خبرنامه ماهیانه

 شبکه خود را در این قسمت ثبت نمایید:

تماس با ما

تامین کنندگان